زمزمه های گاه و بیگاه من

شنبه 11 آبان‌ماه سال 1387

کوروش کبیر

  

بیست و نهم اکتبر مصادف با هشتم  آبان،  روز جهانی کوروش نام گذاری شده است که از دیر باز پارسیان، یهودیان، دوستداران حقوق بشر و هواداران اداره جهان به صورت ملل مشترک المنافع آن را گرامی می دارند و رعایت می کنند.
     این روز به مناسبت تکمیل تصرف امپراتوری بابل به دست ارتش ایران (اکتبر سال 539 پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در دنیای باستان برقرار شده است . 2544 سال پیش در همین ماه اعلامیه تاریخی کوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشار یافته بود که نخستین سنگ بنای یک دولت مشترک المنافع جهانی و هر سازمان بین المللی بشمار می آید.

کوروش  دوم معروف به کوروش بزرگ یا شاه پارسی ، به خاطر بخشندگی ، بنیان گذاشتن حقوق بشر،پایه گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان ، احترام به دین ها و کیش های گوناگون ، گسترش تمدن و ... شناخته شده است .

واژه ی  کور یعنی "خورشید" و وش یعنی "وار" که می شود خورشیدوار به راستی که کوروش چنین بود.

من در اواخر دوران دبیرستان علاقه ی بسیار زیادی به مطالعه ی زندگینامه ی سلسله ی هخامنشیان پیدا کردم به طوریکه هر کتابی که مربوط به این سلسله می شد را خریداری و مطالعه می نمودم و حتی پدرم را وادار نمودم که مرا برای دیدن مقبره ی کورش ببرد که او نیز کوتاهی نکردOpen Arms و من توانستم مقبره ی کوروش کبیر را ببینم و در کنار آن به سعادت آباد نیز رفتیم و پاسارگاد و آتشکده ها را نیز از نزدیک مشاهده نمودم.  بهترین کاری که من نمودم این بود که اول مطالعه ای در مورد این مکان داشتم و بعد به دیدن آن رفتم به راستی که اگر بنای آن دست نخورده  و ویران نشده بود، دیدنی بود ولی حیف و صد حیف...........

از دوستانی که تاکنون زندگینامه ی کوروش کبیر را مطالعه نکرده اند تقاضا دارم حتما از دوران کودکی کوروش تا وقتی به سلطنت   می رسد را مطالعه کنند و آن موقع است که پی می برند که بی چیز نیست کوروش را شاه پارسی می نامند.  

-------------------------------------------------------- 

و اما دوستان از هوای شهرمون براتون بگم که بسیار عالی شده یعنی نه سرده و نه گرم. هوای ابری و گاه گاهی نم نم بارون . به دلیل اینکه اداره ی ما به دریا مشرف می باشد من از وقتی به اداره می یام منتظر فرصتی هستم تا بتونم به بالکن رفته و دیدی بزنم . واقعا که دریا در روزهای ابری منظره ی دیگری دارد به راستی که دیدنی است از اینجا از دوستان گلم دعوت می کنم به شهرمون تشریف بیاورند و البته می تونن مهمان ما باشند و از این نعمت خدادادی استفاده ی کامل رو ببرند (اینجا پلاژ بانوان نیز موجود می باشد و دوستان گلم می تونند از دریا استفاده ی کامل رو ببرند).